LTC3406ES5-1.5#TRMPBF
LTC3406ES5-1.5#TRMPBF
LTC3406ES5-1.5#TRMPBF
Part Number
LTC3406ES5-1.5#TRMPBF
Description
IC REG BUCK 1.5V 600MA TSOT23-5
Data sheet
LTC3406ES5-1.5#TRMPBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LTC3406ES5-1.5#TRMPBF
Comments
    LTC3406ES5-1.5#TRMPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.5MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V