LTC3621IDCB-3.3
LTC3621IDCB-3.3
LTC3621IDCB-3.3
Part Number
LTC3621IDCB-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 6DFN
Data sheet
LTC3621IDCB-3.3.pdf
Delivery Services
LTC3621IDCB-3.3
Comments
    LTC3621IDCB-3.3 Specifications
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)17V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V