LTC3624IMSE-3.3#PBF
LTC3624IMSE-3.3#PBF
LTC3624IMSE-3.3#PBF
Part Number
LTC3624IMSE-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 12MSOP
Data sheet
LTC3624IMSE-3.3#PBF.pdf
Delivery Services
LTC3624IMSE-3.3#PBF
Comments
    LTC3624IMSE-3.3#PBF Specifications
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
    Current - Output2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)17V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package12-MSOP-EP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V