MCP1253-33X50I/MS
MCP1253-33X50I/MS
MCP1253-33X50I/MS
Part Number
MCP1253-33X50I/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG CHARG PUMP PROG 8MSOP
Data sheet
MCP1253-33X50I/MS.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
MCP1253-33X50I/MS
Comments
    MCP1253-33X50I/MS Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up/Step-Down
    TopologyCharge Pump
    Output TypeProgrammable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Current - Output120mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V, 5V