MCP1642D-33I/MC
MCP1642D-33I/MC
MCP1642D-33I/MC
Part Number
MCP1642D-33I/MC
Description
IC REG BOOST 3.3V 800MA 8DFN
Data sheet
MCP1642D-33I/MC.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
MCP1642D-33I/MC
Comments
    MCP1642D-33I/MC Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
    Current - Output800mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)0.65V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (2x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V