MIC2178-3.3BWM-TR
MIC2178-3.3BWM-TR
MIC2178-3.3BWM-TR
Part Number
MIC2178-3.3BWM-TR
Description
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 20SOIC
Data sheet
MIC2178-3.3BWM-TR.pdf
Delivery Services
MIC2178-3.3BWM-TR
Comments
    MIC2178-3.3BWM-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Current - Output2.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package20-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V