MIC2179-3.3BSM-TR
MIC2179-3.3BSM-TR
MIC2179-3.3BSM-TR
Part Number
MIC2179-3.3BSM-TR
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 20SSOP
Data sheet
MIC2179-3.3BSM-TR.pdf
Delivery Services
MIC2179-3.3BSM-TR
Comments
    MIC2179-3.3BSM-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package20-SSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V