MIC2202-1.2BML
MIC2202-1.2BML
MIC2202-1.2BML
Part Number
MIC2202-1.2BML
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG BUCK 1.2V 600MA 10MLF
Data sheet
MIC2202-1.2BML.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
MIC2202-1.2BML
Comments
    MIC2202-1.2BML Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package10-MLF® (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V