MIC2205-1.8BML
MIC2205-1.8BML
MIC2205-1.8BML
Part Number
MIC2205-1.8BML
Description
IC REG BUCK 1.8V 600MA 10MLF
Data sheet
MIC2205-1.8BML.pdf
Delivery Services
MIC2205-1.8BML
Comments
    MIC2205-1.8BML Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package10-MLF® (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V