MIC4575-3.3WT
MIC4575-3.3WT
MIC4575-3.3WT
Part Number
MIC4575-3.3WT
Description
IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO220-5
Data sheet
MIC4575-3.3WT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
MIC4575-3.3WT
Comments
    MIC4575-3.3WT Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down, Step-Up/Step-Down
    TopologyBuck, Buck-Boost
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output1.7A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)24V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V