NCP1400ASN19T1G
NCP1400ASN19T1G
NCP1400ASN19T1G
Part Number
NCP1400ASN19T1G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG BOOST 1.9V 80MA 5TSOP
Data sheet
NCP1400ASN19T1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
NCP1400ASN19T1G
Comments
    NCP1400ASN19T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Current - Output80mA (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching180kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)1.9V
    Voltage - Input (Min)0.8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.9V