NCP1400ASN27T1G
NCP1400ASN27T1G
NCP1400ASN27T1G
Part Number
NCP1400ASN27T1G
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLT-MODE
Data sheet
NCP1400ASN27T1G.pdf
Delivery Services
NCP1400ASN27T1G
Comments
    NCP1400ASN27T1G Specifications
    PackageBulk
    Current - Output100mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching180kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)-
    Voltage - Input (Min)0.8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V