NCP1400ASN38T1G
NCP1400ASN38T1G
NCP1400ASN38T1G
Part Number
NCP1400ASN38T1G
Description
IC REG BOOST 3.8V 100MA 5TSOP
Data sheet
NCP1400ASN38T1G.pdf
Delivery Services
NCP1400ASN38T1G
Comments
    NCP1400ASN38T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Current - Output100mA (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching180kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)3.8V
    Voltage - Input (Min)0.8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.8V