NCP1529MU12TBG
NCP1529MU12TBG
NCP1529MU12TBG
Part Number
NCP1529MU12TBG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG BUCK 1.2V 1A 6UDFN
Data sheet
NCP1529MU12TBG.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
NCP1529MU12TBG
Comments
    NCP1529MU12TBG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UDFN Exposed Pad
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.7MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-UDFN (2x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V