NCP1530DM25R2
NCP1530DM25R2
NCP1530DM25R2
Part Number
NCP1530DM25R2
Description
IC REG BUCK 2.5V 600MA MICRO8
Data sheet
NCP1530DM25R2.pdf
Delivery Services
NCP1530DM25R2
Comments
    NCP1530DM25R2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching600kHz
    Operating Temperature0°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)5V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V