NCP1546DG
NCP1546DG
NCP1546DG
Part Number
NCP1546DG
Description
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC
Data sheet
NCP1546DG.pdf
Delivery Services
NCP1546DG
Comments
    NCP1546DG Specifications
    PackageTube
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching170kHz
    Operating Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)38V
    Supplier Device Package8-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.32V