NCP1546DR2G
NCP1546DR2G
NCP1546DR2G
Part Number
NCP1546DR2G
Description
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC
Data sheet
NCP1546DR2G.pdf
Delivery Services
NCP1546DR2G
Comments
    NCP1546DR2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching170kHz
    Operating Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)38V
    Supplier Device Package8-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.32V