NCV2575D2T-12G
NCV2575D2T-12G
NCV2575D2T-12G
Part Number
NCV2575D2T-12G
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG BUCK 12V 1A D2PAK-5
Data sheet
NCV2575D2T-12G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
NCV2575D2T-12G
Comments
    NCV2575D2T-12G Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.75V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V