NCV8800HDW75
NCV8800HDW75
NCV8800HDW75
Part Number
NCV8800HDW75
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG BUCK 7.5V 1A 16SOIC
Data sheet
NCV8800HDW75.pdf
Delivery Services
NCV8800HDW75
Comments
    NCV8800HDW75 Specifications
    PackageTube,Tube
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)7.5V