NCV8800SDW26
NCV8800SDW26
NCV8800SDW26
Part Number
NCV8800SDW26
Description
IC REG BUCK 2.6V 1A 16SOIC
Data sheet
NCV8800SDW26.pdf
Delivery Services
NCV8800SDW26
Comments
    NCV8800SDW26 Specifications
    PackageTube
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V