REG711EA-3.3/250
REG711EA-3.3/250
REG711EA-3.3/250
Part Number
REG711EA-3.3/250
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG CHARG PUMP 3.3V 8VSSOP
Data sheet
REG711EA-3.3/250.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
REG711EA-3.3/250
Comments
    REG711EA-3.3/250 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up/Step-Down
    TopologyCharge Pump
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Current - Output50mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)1.8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-VSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V