S-8353C30MA-ISPT2G.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Output | 300mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 30kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage - Input (Min) | 0.9V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |