ST1S06PU33R
ST1S06PU33R
ST1S06PU33R
Part Number
ST1S06PU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 6DFN
Data sheet
ST1S06PU33R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
ST1S06PU33R
Comments
    ST1S06PU33R Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.5MHz
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage - Input (Min)4.2V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V