TL2575HV-12IKTTR
TL2575HV-12IKTTR
TL2575HV-12IKTTR
Part Number
TL2575HV-12IKTTR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Data sheet
TL2575HV-12IKTTR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
TL2575HV-12IKTTR
Comments
    TL2575HV-12IKTTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4.75V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V