TPS544B20RVFT
TPS544B20RVFT
TPS544B20RVFT
Part Number
TPS544B20RVFT
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 20A 40LQFN
Data sheet
TPS544B20RVFT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
TPS544B20RVFT
Comments
    TPS544B20RVFT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSWIFT™, D-CAP™, D-CAP2™
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case40-PowerLFQFN
    Current - Output20A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - SwitchingSelectable
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)5.5V
    Supplier Device Package40-LQFN-CLIP (7x5)
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V