TPS61097-33DBVT
TPS61097-33DBVT
TPS61097-33DBVT
Part Number
TPS61097-33DBVT
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BOOST 3.3V 200MA SOT23-5
Data sheet
TPS61097-33DBVT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
TPS61097-33DBVT
Comments
    TPS61097-33DBVT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Current - Output200mA (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)0.9V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V