TPS62170QDSGRQ1
TPS62170QDSGRQ1
TPS62170QDSGRQ1
Part Number
TPS62170QDSGRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Data sheet
TPS62170QDSGRQ1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
TPS62170QDSGRQ1
Comments
    TPS62170QDSGRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100, DCS-Control™
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.25MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)17V
    Voltage - Input (Min)3V
    Voltage - Output (Max)6V
    Supplier Device Package8-WSON (2x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.9V