XC9141B33CMR-G
XC9141B33CMR-G
XC9141B33CMR-G
Part Number
XC9141B33CMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG BOOST 3.3V 800MA SOT25
Data sheet
XC9141B33CMR-G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
XC9141B33CMR-G
Comments
    XC9141B33CMR-G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Current - Output800mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage - Input (Min)0.65V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V