XC9235A12DMR-G
XC9235A12DMR-G
XC9235A12DMR-G
Part Number
XC9235A12DMR-G
Description
IC REG BUCK 1.2V 600MA SOT25
Data sheet
XC9235A12DMR-G.pdf
Delivery Services
XC9235A12DMR-G
Comments
    XC9235A12DMR-G Specifications
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching3MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage - Input (Min)2V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V