ADM7154ACPZ-2.8-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADM7154ACPZ-2.8-R7
ADM7154ACPZ-2.8-R7
Part Number
ADM7154ACPZ-2.8-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.8V 600MA 8LFCSP
Data sheet
ADM7154ACPZ-2.8-R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADM7154ACPZ-2.8-R7
Comments
    ADM7154ACPZ-2.8-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output600mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)10 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-LFCSP-WD (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V