ADP121-AUJZ15R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP121-AUJZ15R7
ADP121-AUJZ15R7
Part Number
ADP121-AUJZ15R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA TSOT5
Data sheet
ADP121-AUJZ15R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP121-AUJZ15R7
Comments
    ADP121-AUJZ15R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)40 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)21 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V