ADP122AUJZ-2.85-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP122AUJZ-2.85-R7
ADP122AUJZ-2.85-R7
Part Number
ADP122AUJZ-2.85-R7
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA TSOT5
Data sheet
ADP122AUJZ-2.85-R7.pdf
Delivery Services
ADP122AUJZ-2.85-R7
Comments
    ADP122AUJZ-2.85-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (10kHz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.15V @ 300mA
    Current - Supply (Max)240 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)105 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V