ADP151WAUJZ-1.8-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP151WAUJZ-1.8-R7
ADP151WAUJZ-1.8-R7
Part Number
ADP151WAUJZ-1.8-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
ULTRA-LOW NOISE 200MA LDO
Data sheet
ADP151WAUJZ-1.8-R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP151WAUJZ-1.8-R7
Comments
    ADP151WAUJZ-1.8-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 200mA
    Current - Supply (Max)350 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)20 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V