ADP160ACBZ-2.5-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP160ACBZ-2.5-R7
ADP160ACBZ-2.5-R7
Part Number
ADP160ACBZ-2.5-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4WLCSP
Data sheet
ADP160ACBZ-2.5-R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP160ACBZ-2.5-R7
Comments
    ADP160ACBZ-2.5-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 50dB (100Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-WFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)65 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-WLCSP (0.96x0.96)
    Current - Quiescent (Iq)1.25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V