ADP160ACBZ-2.85-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP160ACBZ-2.85-R7
ADP160ACBZ-2.85-R7
Part Number
ADP160ACBZ-2.85-R7
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4WLCSP
Data sheet
ADP160ACBZ-2.85-R7.pdf
Delivery Services
ADP160ACBZ-2.85-R7
Comments
    ADP160ACBZ-2.85-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-WFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)65 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-WLCSP (0.96x0.96)
    Current - Quiescent (Iq)1.25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V