ADP160AUJZ-2.5-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP160AUJZ-2.5-R7
ADP160AUJZ-2.5-R7
Part Number
ADP160AUJZ-2.5-R7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA TSOT5
Data sheet
ADP160AUJZ-2.5-R7.pdf
Delivery Services
ADP160AUJZ-2.5-R7
Comments
    ADP160AUJZ-2.5-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 50dB (100Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)65 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)1.25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V