ADP165ACPZN-2.3-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP165ACPZN-2.3-R7
ADP165ACPZN-2.3-R7
Part Number
ADP165ACPZN-2.3-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.3V 150MA 6LFCSP
Data sheet
ADP165ACPZN-2.3-R7.pdf
Delivery Services
ADP165ACPZN-2.3-R7
Comments
    ADP165ACPZN-2.3-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UDFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.225V @ 150mA
    Current - Supply (Max)6.2 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-LFCSP-UD (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)2.4 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.3V