ADP1706ACPZ-3.3-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP1706ACPZ-3.3-R7
ADP1706ACPZ-3.3-R7
Part Number
ADP1706ACPZ-3.3-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8LFCSP
Data sheet
ADP1706ACPZ-3.3-R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP1706ACPZ-3.3-R7
Comments
    ADP1706ACPZ-3.3-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR56dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.63V @ 1A
    Current - Supply (Max)1.55 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-LFCSP (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)390 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V