ADP1715ARMZ-1.2-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP1715ARMZ-1.2-R7
ADP1715ARMZ-1.2-R7
Part Number
ADP1715ARMZ-1.2-R7
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 8MSOP
Data sheet
ADP1715ARMZ-1.2-R7.pdf
Delivery Services
ADP1715ARMZ-1.2-R7
Comments
    ADP1715ARMZ-1.2-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 500mA
    Current - Supply (Max)650 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V