ADP172ACBZ-2.1-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP172ACBZ-2.1-R7
ADP172ACBZ-2.1-R7
Part Number
ADP172ACBZ-2.1-R7
Description
IC REG LINEAR 2.1V 300MA 4WLCSP
Data sheet
ADP172ACBZ-2.1-R7.pdf
Delivery Services
ADP172ACBZ-2.1-R7
Comments
    ADP172ACBZ-2.1-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-UFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)3.6V
    Voltage Dropout (Max)0.1V @ 300mA
    Current - Supply (Max)260 nA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-WLCSP (0.95x1.03)
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.1V