ADP1740ACPZ-2.5-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP1740ACPZ-2.5-R7
ADP1740ACPZ-2.5-R7
Part Number
ADP1740ACPZ-2.5-R7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 2A 16LFCSP
Data sheet
ADP1740ACPZ-2.5-R7.pdf
Delivery Services
ADP1740ACPZ-2.5-R7
Comments
    ADP1740ACPZ-2.5-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR56dB ~ 51dB (1kHz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-WQFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesEnable, Power Good, Soft Start
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)3.6V
    Voltage Dropout (Max)0.28V @ 2A
    Current - Supply (Max)1.8 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-LFCSP (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)800 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V