ADP1761ACPZ0.95-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP1761ACPZ0.95-R7
ADP1761ACPZ0.95-R7
Part Number
ADP1761ACPZ0.95-R7
Description
IC REG LINEAR 0.95V 1A 16LFCSP
Data sheet
ADP1761ACPZ0.95-R7.pdf
Delivery Services
ADP1761ACPZ0.95-R7
Comments
    ADP1761ACPZ0.95-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-WFQFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesEnable, Power Good, Soft Start
    Current - Output1A
    Protection FeaturesCurrent Limit, Thermal Overload
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)1.98V
    Voltage Dropout (Max)0.053V @ 1A
    Current - Supply (Max)11 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-LFCSP (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)8 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.95V