ADP3300ART-2.9-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3300ART-2.9-RL7
ADP3300ART-2.9-RL7
Part Number
ADP3300ART-2.9-RL7
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.9V 50MA SOT23-6
Data sheet
ADP3300ART-2.9-RL7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP3300ART-2.9-RL7
Comments
    ADP3300ART-2.9-RL7 Specifications
    PackageBulk
    SeriesanyCAP®
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesError Flag, Shutdown
    Current - Output50mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.17V @ 50mA
    Current - Supply (Max)1.7 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-6
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V