ADP3303AR-3.2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3303AR-3.2
ADP3303AR-3.2
Part Number
ADP3303AR-3.2
Description
IC REG LINEAR 3.2V 200MA 8SOIC
Data sheet
ADP3303AR-3.2.pdf
Delivery Services
ADP3303AR-3.2
Comments
    ADP3303AR-3.2 Specifications
    PackageTube
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesError Flag, Shutdown
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 200mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)400 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.2V