ADP3307ART-2.85-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3307ART-2.85-R7
ADP3307ART-2.85-R7
Part Number
ADP3307ART-2.85-R7
Description
IC REG LIN 2.85V 100MA SOT23-6
Data sheet
ADP3307ART-2.85-R7.pdf
Delivery Services
ADP3307ART-2.85-R7
Comments
    ADP3307ART-2.85-R7 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesError Flag, Noise Reduction, Shutdown
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 100mA
    Current - Supply (Max)2 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-6
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V