ADP3308ART-3.3-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3308ART-3.3-RL7
ADP3308ART-3.3-RL7
Part Number
ADP3308ART-3.3-RL7
Description
IC REG LINEAR 50MA LDO REG
Data sheet
ADP3308ART-3.3-RL7.pdf
Delivery Services
ADP3308ART-3.3-RL7
Comments
    ADP3308ART-3.3-RL7 Specifications
    PackageBulk
    Series
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.17V @ 50mA
    Current - Supply (Max)1.4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V