ADP3309ART-2.7-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3309ART-2.7-RL7
ADP3309ART-2.7-RL7
Part Number
ADP3309ART-2.7-RL7
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-5
Data sheet
ADP3309ART-2.7-RL7.pdf
Delivery Services
ADP3309ART-2.7-RL7
Comments
    ADP3309ART-2.7-RL7 Specifications
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesError Flag, Shutdown
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 80°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 100mA
    Current - Supply (Max)2 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V