ADP3333ARM-2.5-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3333ARM-2.5-RL7
ADP3333ARM-2.5-RL7
Part Number
ADP3333ARM-2.5-RL7
Description
IC REG LDO 2.5V 300MA 8-MSOP
Data sheet
ADP3333ARM-2.5-RL7.pdf
Delivery Services
ADP3333ARM-2.5-RL7
Comments
    ADP3333ARM-2.5-RL7 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesShutdown
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 300mA
    Current - Supply (Max)5.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V