ADP3335ACP-3.3-RL
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3335ACP-3.3-RL
ADP3335ACP-3.3-RL
Part Number
ADP3335ACP-3.3-RL
Description
IC REG LDO 3.3V 500MA 8-LFCSP
Data sheet
ADP3335ACP-3.3-RL.pdf
Delivery Services
ADP3335ACP-3.3-RL
Comments
    ADP3335ACP-3.3-RL Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesShutdown
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.37V @ 500mA
    Current - Supply (Max)10 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-LFCSP (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)110 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V