ADP3335ARM-3.3-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3335ARM-3.3-RL7
ADP3335ARM-3.3-RL7
Part Number
ADP3335ARM-3.3-RL7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LDO 3.3V 500MA 8-MSOP
Data sheet
ADP3335ARM-3.3-RL7.pdf
Delivery Services
ADP3335ARM-3.3-RL7
Comments
    ADP3335ARM-3.3-RL7 Specifications
    PackageCut Tape (CT),Bulk
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesShutdown
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.37V @ 500mA
    Current - Supply (Max)10 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)110 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V